В дигиталната ера, в която живеем, съвсем естествено идва и електронното фактуриране като съвременен метод, изместващ хартиените фактури, спестяващ време и ресурс на компании от всякакъв мащаб. Глобално все повече компании се възползват от предимствата на е-фактурирането, а все повече са и държавите, които предприемат стъпки в посока задължителното му приемане с цел прозрачност и намаляване на сивия сектор.
В дигиталната ера, в която живеем, съвсем естествено идва и електронното фактуриране като съвременен метод, изместващ хартиените фактури, спестяващ време и ресурс на компании от всякакъв мащаб.
Глобално все повече компании се възползват от предимствата на е-фактурирането, а все повече са и държавите, които предприемат стъпки в посока задължителното му приемане с цел прозрачност и намаляване на сивия сектор. Това се случва и в ЕС - към настоящия момент в някои държави членки вече са въведени различни модели, свързани със задължително дигитално отчитане на счетоводни документи в реално време, базирано на електронно фактуриране.
Отчитането на данъчните документи в реално време, базирано на е-фактуриране предстои да стане абсолютно задължително за всички държави членки като естествена следваща стъпка от цялостната дигитализация на ЕС, а това се предвижда да се случи до 2028 година.
В тази връзка е и докладът на ЕК от 08.12.2022г., в който Европейската комисия предлага редица мерки за бизнеса с цел цялостното модернизиране и подобряване на системата на ЕС за данък върху добавената стойност (ДДС). Мерките са насочени към възприемане и насърчаване дигитализацията, прозрачността и отчетността на процеса по фактуриране, а по-долу са обобщени основните точки от него. Докладът подчертава значението на електронното фактуриране в дигиталната икономика и предизвикателствата, които ДДС представлява за електронното фактуриране.
- Електронното фактуриране става все по-важно в дигиталната икономика, защото помага за намаляване на измамите с ДДС и сивата икономика - новата система въвежда цифрово отчитане в реално време за целите на ДДС въз основа на електронно фактуриране, което ще предостави на държавите членки ценна информация за ограничаване на измамите с ДДС - страните членки ще възстановят загубени приходи от ДДС с до 11 милиарда евро годишно за следващите 10 години. Бизнесите се очаква да спестяват 4,1 милиарда евро годишно през следващите 10 години за разходи по процесите на съответствие с новото законодателство.
- В доклада се отбелязва, че настоящите правила за ДДС не са създадени с оглед на електронното фактуриране, което създава предизвикателства за бизнеса, използващ електронното фактуриране. Например, различни правила се прилагат за хартиените и електронните фактури, което може да създаде объркване за бизнеса.
- Едно от основните предизвикателства пред електронното фактуриране е изискването фактурите да се съхраняват електронно и да бъдат лесно достъпни за проверки по ДДС. Докладът предлага предприятията да гарантират, че техните системи за електронно фактуриране отговарят на съответните правила за ДДС и могат да съхраняват фактурите сигурно.
- Докладът също така подчертава значението на оперативната съвместимост при електронното фактуриране. Предприятията трябва да могат да обменят електронни фактури със своите клиенти и доставчици, независимо от софтуера или системата, които използват.
- Докладът предполага, че електронното фактуриране може да изиграе роля за опростяване на спазването на ДДС, особено за трансгранични трансакции. Въвеждането на система „Обслужване на едно гише“ (OSS), както е предложено от Европейската комисия, би могло да опрости спазването на ДДС за предприятията, които продават през граница.
Отчитането на счетоводни документи в реално време на база електронно фактуриране несъмнено ще донесе много ползи за ЕС и държавите членки като намаляване сивия сектор и на измамите с ДДС, но несъмнено има много ползи и за бизнеса. Повече за тях можете да прочетете тук.